niedziela, 9 lipca 2023

Poznaj siebie

Chyba nie ma osoby, której zagadnienie wizerunku nie dotyczy. Tak było w poprzednich stuleciach i tak jest w obecnych czasach - relacje międzyludzkie budowane są głównie na efekcie, jaki wywiera się swoim wyglądem. Zmiana wizerunku towarzyszy często zmianom w naszym życiu, na przykład chęcią rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu osobistym lub zawodowym. Zmiana wyglądu może być impulsem do kolejnych zmian, ale też efektem końcowym wcześniejszej przemiany. Czasem wystarczy więcej ruchu, zmiana diety, fryzury czy ubioru i już czujemy się lepiej.

"To co modne, możesz kupić ale styl masz w sobie. Musisz tylko poznać siebie - a to zabiera całe lata. Nie ma jednego tylko planu działania umożliwiającego stworzenie własnego stylu. To kwestia wyrażenia swego ja i - przede wszystkim - odpowiedniego podejścia." (Iris Apfel)

Zmiana wizerunku, łączy w sobie kilka elementów i obejmuje analizę sylwetki, analizę kolorystyczną, przegląd szafy, dobrze przemyślane zakupy oraz dopasowanie odpowiedniej fryzury i lekcję makijażu dziennego. Końcowy efekt można utrwalić na zdjęciach - tak na pamiątkę lub do opublikowania na przykład w Social Mediach.

Analiza sylwetki

Budowanie proporcji to wyszczuplanie miejsc za szerokich i dodawanie objętości tam, gdzie jej brakuje. Po co? Aby osiągnąć sylwetkę proporcjonalną, którą określamy mianem klepsydry – gdzie linia ramion jest równa linii bioder, a talia jest szczupła, wcięta. Najsłynniejsza para stylistek, Trinny i Suzannah wyróżnia dwanaście rodzajów figur. U podstaw tej różnorodności leży jednak ustalona od lat klasyfikacja obejmująca cztery typy sylwetek, oznaczona literami: X – nazywana również klepsydrą, Y – to trójkąt, O – jabłko, A – gruszka. Ich kształt odpowiada w wielkim uproszczeniu obrysowi danej sylwetki.

Analiza kolorystyczna

Często wybór koloru wydaje nam się bardziej skomplikowany niż znalezienie idealnego fasonu. Na początku spróbuj określić, czy jesteś ciepłym, czy zimnym typem urody przymierzając coś złotego lub srebrnego. Który kolor sprawił, że twoje oczy nabrały wyraźniejszej barwy, a cera wygląda na wypoczętą? Jeśli nie wiesz, to kogoś zapytaj. Jeśli ładnie wyglądasz w srebrnym – jesteś zimnym typem kolorystycznym, jeśli w złotym – ciepłym. Typ ciepły to Wiosna i Jesień. Typ zimny to Lato i Zima.

Przegląd szafy

Znasz już swoją sylwetkę, pozbądź się wszystkiego co do niej nie pasuje. Postaw na ubrania klasyczne. Ubrania klasyczne są obecne w każdym sezonie. Muszą być doskonałe, wygodne i dopasowane do Twojej figury. Muszą starczyć na lata, więc komponuj je powoli i wybieraj tylko najlepsze kąski. Kupuj podczas wyprzedaży, w lepszych sklepach. Szukaj też w Internecie. Posegreguj ubrania tak by było je łatwo łączyć w zestawy. Następnie, zrób listę brakujących rzeczy. Lista taka pomoże Ci uniknąć niepotrzebnych zakupów.

Zadbaj, aby w Twojej szafie były wyłącznie gotowe zestawy ubrań idealnie dobranych do Twojej sylwetki, typu urody i stylu życia.

Zakupy

Znasz już swoją sylwetkę i typ kolorystyczny, pozbyłaś się wszystkiego co do Ciebie nie pasuje, zrobiłaś listę rzeczy, którymi chcesz uzupełnić swoją garderobę. Zatem czas aby wybrać się na zakupy.

Podstawowe elementy garderoby możesz dobrać według swoich upodobań do stylu życia jaki prowadzisz. Może być - ale wcale nie musi - na przykład taki zestaw ubrań:

żakiet na jeden guzik – dobry dla każdej sylwetki

trencz – czyli prochowiec

spódnica do połowy kolana

kardigan przydaje się przez cały rok. Można go nosić zamiast żakietu

spodnie w kant

dżinsy

biała koszula jest świetna na każdą okazję. Pasuje do dżinsów, eleganckich spodni, zarówno szerokiej, jak i ołówkowej spódnicy

bluzka z żabotem lub z wiązaniem jest romantyczna i kobieca ...

biały top

wzór w paski dla kobiet wymyśliła Coco Chanel na początku XX wieku, od tej pory jest zawsze modny

"mała czarna" nie musi być czarna

sukienka na co dzień

prosty, granatowy sweterek w serek jest uniwersalny i zawsze się przyda

zestaw domowy czy na siłownię

Dodatki

Dodatek może zmienić cały strój. Czasem wystarczy jeden, ale przyciągający uwagę. Zacznij od podstaw. Nie żałuj pieniędzy na torebki (nie muszą pasować do butów). To bardzo ważny element stroju:

elegancka, duża torba na co dzień

mniejsza torebka na co dzień zawieszana na ramię

kopertówka czy puzderko na większe wyjścia

szpilki lub czółenka na stabilnym słupku

baleriny lub tak modne ostatnio tenisówki czy trampki

eleganckie kozaki

cienki pasek

biżuteria także vintage

naszyjnik wizytowy i na co dzień

oryginalna bransoletka

pierścionek koktajlowy

modne okulary przeciwsłoneczne

2 komentarze:

  1. Pani Jolanto, widzę że założyła Pani nowy blog o ciekawej tematyce - naszych przeważnie biednych emerytur. Dla mnie czas emerytury nie jest łatwy. Nie chcę narzekać, ale z pieniędzmi krucho a i zdrowie nie najlepsze. O drogich ubraniach czy kosmetykach nie ma mowy. Czasem kupię coś na promocji czy w supermarkecie. Z ciucholandów nie korzystam, bo nie ma tam dla mnie nic ciekawego. Czasem gdzieś wyjdę z koleżanką. Czasem odwiedzę siostrzenicę i moje przyszywane wnuki. I tak się żyje z dnia na dzień. Szara rzeczywistość starej samotnej kobiety i tyle. Pozdrawiam Panią serdecznie - Magdalena.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzy lata temu zrobiłam porządek w szafie. Zostawiłam niewiele i dokupiłam do tego fajny płaszcz i żakiet. I tak już zostało. Czasem dokupię jakiś dodatek. Przeważnie buty, bo bardzo niszczę, okulary słoneczne, apaszkę (mam słabość do apaszek) :) Czym mniej ubrań tym więcej możliwości. To święta prawda. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie zaglądacie i zostawiacie komentarze i opinie. Czytam je zawsze i zawsze zaglądam do Autora komentarza, przy okazji dzieląc się swoimi uwagami. Miło mi, że dodajecie mnie do obserwowanych i piszecie sympatyczne e-maile, za co również serdecznie dziękuję. Pozdrawiam Jolanta Strażyc