wtorek, 30 maja 2023

Jak dobrać okulary korekcyjne

Z pewnością najlepiej byłoby skorzystać z pomocy stylistki opraw okularowych lub wykwalifikowanego sprzedawcy salonu optycznego. Jednak są wśród nas osoby, które chciałyby nabyć umiejętność samooceny własnego wyglądu pod kątem dobrania dla siebie odpowiednich okularów, niekoniecznie polegając na opinii osób trzecich. Jak zatem dobrać okulary korekcyjne, by pasowały do barwy naszej cery i kształtu twarzy?

Kształty twarzy a dobór okularów korekcyjnych

Od tego powinniśmy zacząć, czyli jaki kształt twarzy charakteryzuje nas osobiście?

Wyróżniamy następujące typy twarzy:

twarz podłużna/kwadratowa

twarz owalna

twarz trójkątna

twarz okrągła

Określenie kształtu może okazać się ciekawym wyzwaniem, tym bardziej że wielu z nas będzie miało okazję spojrzeć na siebie pod tym kątem po raz pierwszy.

Twarz podłużna, często nazywana także kwadratową cechuje się szerokim i niskim czołem. Szczęka odpowiada wymiarom szerokości czoła, ponadto ma wyraźnie zarysowane kąty. Posiadacze tego rodzaju twarzy z pewnością zainteresują się oprawkami wysmuklającymi, które poprzez odpowiednie zaokrąglenia złagodzą nieco ostre rysy. 

Oprawy powinny być proporcjonalnie wyższe, zaokrąglone u dołu oraz posiadające górną krawędź na linii brwi. W ten sposób odwracamy uwagę od ostro zakończonej żuchwy oraz wydłużamy optycznie linię szczęki.

Twarz owalna jest traktowana jako najbardziej uniwersalna. Pasuje do niej niemal każdy rodzaj opraw. Twarz jest o około 1/3 dłuższa niż szersza. Najwyższy punkt czoła ulokowany jest w górnym miejscu na osi symetrii. Kości policzkowe wskazują najszersze miejsca twarzy. W przypadku wysokiego stopnia regularności oprawy okularów korekcyjnych mogą mieć wielkość zbliżoną do szerokości twarzy.

Aby poszerzyć nieco twarz, stosuje się kolorowe zauszniki. Optyczne skrócenie twarzy uzyskuje się dzięki oprawkom lekko zaokrąglonym u dołu i prostej górnej krawędzi.

Twarz trójkątna jest najszersza w strefie kości policzkowych, dół wieńczy ostry, nieco spiczasty podbródek. Szerokie czoło będzie wymagało zwężenia górnej części twarzy poprzez zastosowanie okrągłych oprawek. Mogą być w połowie metalowe z zaokrąglonym dołem.

Twarz okrągła to pełne policzki, owalny podbródek przy braku wyraźnie zarysowanych kości policzkowych. Obrys szczęki nie jest wyraźny, natomiast całość jest tak samo szeroka, jak i długa.

Okulary korekcyjne dobieramy podobnie, jak w przypadku twarzy kwadratowej. Specjaliści zalecają zasadę kontrastu. Innymi słowy, oprawki kwadratowe lub prostokątne o grubych zausznikach. Zróżnicowanie kolorystyczne w połączeniu z delikatnością konstrukcyjną oprawek skutecznie wyszczuplą twarz.

Dobór okularów korekcyjnych, zasady

Przy doborze oprawek warto kierować się pewnymi uniwersalnymi zasadami. Są to cztery zalecenia, które warto znać, lecz niekoniecznie trzeba się ich sztywno trzymać.

Zasada kontrastu polegająca na odcięciu kształtu oprawek od typu twarzy

Zasada proporcji zalecająca zachowanie równowagi pomiędzy wymiarami twarzy i okularów

Zasada linii brwi mówiąca o tym, że brwi nie powinny znajdować się poniżej górnej linii oprawek. Mowa tutaj tylko o okularach korekcyjnych

Zasada komfortu, czyli to my przede wszystkim mamy czuć się dobrze w oprawkach. Okulary nie powinny ściśle przylegać do twarzy, nic nie może nas uciskać ani tym bardziej obcierać.

Okulary korekcyjne, dobór kolorystyczny

W zależności od barw dominujących w poszczególnych typach urody dobieramy też oprawy.

Osoby o jasnych włosach, od beżu po jasny brąz o kolorach oczu niebieskim, zielonym i wyblakło brązowym, najlepiej zaprezentują się w odcieniach opraw niebieskich, brązowych, fioletowych, różowych i pomarańczowych

Chłodne kontrasty z przewagą grafitu, granatu, zieleni, a nawet ciemnej czerwieni przeznaczone są dla posiadaczy fryzur o kolorach popielatych, platynowych i jasnobrązowych.

Włosy rude, brązowe i kasztanowe idealnie komponują się z oprawami czekoladowymi, winnymi, bursztynowymi, zielonymi i grafitowymi.

Czerń, brąz, granat, ciemną zieleń oraz ciemną czerwień rezerwujemy dla włosów siwych lub bardzo ciemnych.

Moda i świat ciągle się zmienia. Podobnie i my zmieniamy się, na korzyść oczywiście. Kto wie, może już niedługo będziemy dobierać okulary korekcyjne, kierując się zupełnie nowymi zaleceniami?