wtorek, 2 stycznia 2024

Magia codziennych przyjemności


Czym jest przytulność? Przytulnością jest wszystko to, co sprawia, że czujemy się przyjemnie i bezpiecznie. Przytulne życie zależy przede wszystkim od naszego nastawienia, dzięki któremu tworzymy ciepłą atmosferę w naszym domu, pracy czy w relacjach z bliskimi. Przytulne życie dla każdego może oznaczać coś innego. To, co jest przyjemne dla nas, niekoniecznie będzie wzbudzało miłe odczucia w kimś innym. Poświęćmy więc czas na nawiązanie głębokiego kontaktu z własnym wnętrzem, aby dowiedzieć się jak najwięcej o swoim duchowym ja oraz odkryć, w jaki sposób energia przytulności może pomóc nam osiągnąć nasz cele – zarówno osobiste, jak i duchowe…

Melissa Alvarez, Żyj przytulnie. Magia codziennych przyjemności


Przytulność to coś więcej niż siedzenie przy ogniu i popijanie kakao. Rozprzestrzenia się na wszystkie obszary naszego życia: dom, rodzinę, przyjaciół, emocjonalność i duchowość oraz kontakt z przyrodą… Każdego dnia możesz zadbać o swój rozwój, wypróbowując nowe sposoby na doświadczenie przytulności i wniesienie prostoty błogości do swojego życia. Staraj  się codziennie stawiać sobie takie wyzwania i otwierać się na nowe możliwości. Spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi zanurzaj się w naturze. Twórz dla siebie takie środowisko, którym czujesz się spokojny i przepełniony miłością to jest właśnie przytulne życie.

 

Przyjrzyjmy się teraz kilku sposobom na cieszenie się komfortem otoczenia, sobą i towarzystwem innych ludzi.


Kiedy jest ci dobrze w miejscu, w którym przebywasz, czujesz się w nim bezpiecznie. Zmieniając środowisko, zawsze potrzebujemy przejść okres przystosowawczy, który nie jest dla nas komfortowy. Dotyczy to zwłaszcza zmiany miejsca pracy. Przeprowadzki do nowego domu lub przebywania w nieznanym otoczeniu… Przytulne życie oznacza również, że czujesz się dobrze z innymi ludźmi… tworząc przytulną atmosferę w pracy i w relacjach z innymi ludźmi, a także wzbudzając uczucie błogości w swoim wnętrzu, zapewnisz sobie więcej pozytywnych i szczęśliwych chwil. Może to wymagać odrobiny pracy, ale warto się jej podjąć.


Rozświetl swoje życie


Istnieje wiele sposobów, by wnieść światło do swojego życia, aby doświadczyć większej błogości nie tylko w kontakcie z duszą, ale także w swoim domu i środowisku pracy. Przebywaj w jasnych pomieszczeniach, w których jest dużo okien. Jeśli nie masz okien, rozjaśnij dom lub biuro za pomocą odpowiedniego oświetlenia.


A teraz zajrzyjmy do Twojego wnętrza


Czy czułeś kiedyś przyciąganie do kogoś, kogo nie znasz? Być może poczułeś więź z osobą, która emanowała lekkością. Przebywanie z nią było dla Ciebie przyjemne, wspaniale ci się z nią rozmawiało lub po prostu czułeś się dobrze i swobodnie w jej obecności… Wszyscy w rdzeniu swego istnienia jesteśmy stworzeni z energii – boskiego światła. Kiedy pozostajemy w połączeniu z naszym wewnętrznym światłem i ukazujemy je innym, przyciągamy ich do siebie. Im wyższe są nasze wibracje, tym jaśniejsze to światło. Najczęściej przyciągają nas wtedy osoby o podobnych lub wyższych wibracjach…


Tworzenie przytulnego domu


Dom jest tam, gdzie Twoje serce. To miejsce, w którym mieszkasz i do którego wracasz po długim dniu pracy. Tutaj możesz być sobą. Każdy z nas ma osobiste preferencje dotyczące urządzania domu, ale ciepła i przytulna przestrzeń na pewno jest bardziej zachęcająca, wygodna i relaksująca niż surowa, zimna i ponura. Stwórz piękną atmosferę swoim domu, aby przebywanie w nim przynosiło radość nie tylko tobie, ale także twoim bliskim i przyjaciołom.


Nawet jeśli preferujesz minimalistyczne przestrzenie z niewielką ilością mebli, możesz nadać im ciepły i przytulny klimat. Często wystarczy tylko dobrać odpowiednie dekoracje: narzucić miękki koc na sofę, położyć pięknie oprawioną książkę na stoliku do kawy lub zawiesić zdjęcie w prostej ramce odpowiadające ogólnemu nastrojowi pomieszczenia. Aby wnieść więcej ciepła do swojej przestrzeni, umieść w niej również przedmioty, których można dotknąć, a której w jakiś sposób wyróżniają się na tle innych, oraz elementy natury (jak drewno czy rozmieszczone w odpowiednich miejscach rośliny)… Proste oświetlenie i właściwe dekoracje nadadzą pomieszczeniu przytulny charakter, ale uważaj żeby z tym nie przesadzić. Zbyt wiele przedmiotów może sprawić, że pomieszczenie stanie się raczej zagracone niż przytulne i harmonijne, przez co zacznie cię przytłaczać.


Tworzenie przytulnego środowiska pracy


Warto zadbać o przytulne środowisko pracy, które uspokaja, pomaga w koncentracji, łagodzi stres i zwiększa produktywność. W tym celu należy przede wszystkim nauczyć się dobrej organizacji pracy, niezależnie od wykonywanego zawodu. Gdy wiesz, co dokładnie masz robić i kiedy, jesteś w stanie ukończyć swoje zadania w odpowiednim czasie, a Twoja praca przebiega płynnie i bez nieoczekiwanych przeszkód…


Docenić ciszę


Spędzenie czasu w ciszy poszerza świadomość osobistą i duchową. Dajesz sobie czas na zastanowienie się nad swoimi intencjami i zaplanowanie działania, które umożliwi ci spełnienie twoich pragnień. Cisza wzmacnia wszystkie doznania zmysłowe. Skłania do zwrócenia większej uwagi na swoje emocje, doznania fizyczne oraz na to, co widzisz. Siedząc w cichym pomieszczeniu  i z nikim nie rozmawiając, możesz usłyszeć dźwięki, które zwykle ignorujesz, takie jak tykanie zegara czy też śpiew ptaków za oknem.


Upraszczanie życia i zwolnienie tempa


Czy masz wrażenie, że żyjesz w ciągłym pośpiechu, a mimo to wciąż brakuje ci czasu, aby zdążyć ze wszystkimi obowiązkami? Przez postęp technologiczny, który ułatwia nam nawiązywanie kontaktu z ludźmi na całym świecie, jesteśmy bardzo zapracowani. Niektórzy muszą przeprowadzać spotkania w środku nocy, aby dostosować się do strefy czasowej klienta. Wszelkie dodatkowe zajęcia poza godzinami pracy są szczególnie stresujące dla rodziców, którzy dysponują ograniczonym czasem.


Powrót do prostoty przytulności wymaga zwolnienia tempa i uproszczenia życia. Czasem zmusza nas do tego choroba lub jakieś inne zdarzenie, a wtedy zaczynamy zwracać uwagę na aspekty, których nie dostrzegaliśmy, żyjąc w ciągłym biegu. Jeśli wciąż działasz ponad swoje siły, narażasz się na ogromny stres, który może osłabić twój układ odpornościowy i doprowadzić do choroby lub wyczerpania. Zamiast wywierać na siebie taką presję spróbuj zadbać o większą równowagę. Jest to bardziej opłacalne na dłuższą metę – będziesz mniej zestresowany i bardziej produktywny.


Odwyk od technologii


Technologia ma wspaniałe zalety, ale jak wszystko inne w życiu posiada również wady. Jedno z nich jest to, że nie wszystkie udostępnione w Internecie informacje są zgodne z prawdą. Nawet jeśli wydają się rzetelne, warto je dla pewności zweryfikować… Kolejny negatywny aspekt technologii to jej wpływ na nasze coraz rzadsze angażowanie się w interakcje twarzą w twarz. Coraz częściej widzimy siedzące obok siebie osoby zaabsorbowane swoimi telefonami komórkowymi…  Technologia jest wspaniałym dodatkiem do naszego życia, ale starajmy się z niej korzystać w taki sposób, aby nas wspierała, a nie uzależniała. Nie ignorujmy innych ludzi z powodu technologicznych urządzeń i nie pozwalajmy, aby przejęły kontrolę nad naszą codziennością.


Media społecznościowe


Media społecznościowe to jedna z największych zalet Internetu i jeden z przejawów postępu technologicznego. Umożliwiają nam utrzymywanie kontaktów, odnawianie starych znajomości, a także poznawanie ludzi o podobnych zainteresowaniach z całego świata. Większość z nas korzysta z co najmniej jednej platformy społecznościowej, nawiązując znajomości, które uprzyjemniają nam życie. Udostępnianie zdjęć nigdy nie było łatwiejsze… To od Ciebie zależy, ile czasu spędzasz w Internecie. Media społecznościowe mają wiele zalet, mogą również pochłaniać mnóstwo czasu i zaburzać zdolność koncentracji. Czy zdarza ci się bezmyślne scrollować Facebooka, oglądać śmieszne filmy, memy lub sprawdzać bez końca, co robili twoi przyjaciele zeszłego wieczoru… W ten sposób można stracić mnóstwo czasu, który moglibyśmy wykorzystać w bardziej produktywny sposób. Media społecznościowe stają się problemem, gdy jesteśmy nimi pochłonięci do tego stopnia, że poświęcamy im więcej uwagi niż własnemu życiu…


Życie chwilą


Kiedy jesteś zanurzony w chwili obecnej, patrzysz na wszystkich i wszystko dookoła świeżymi oczami. Dostrzegasz szczegóły, których nie zauważyłbyś w innych okolicznościach. Być może będzie to piękno wschodu lub zachodu słońca czy unoszący się w powietrzu zapach kwiatów. Nawet piosenki mogą nabrać dla ciebie głębszego sensu, gdy wsłuchasz się w ich słowa. Życie chwilą jest bardzo łatwe, gdy już się z nim oswoisz. Przyjrzyj się swojemu otoczeniu. Czy zauważasz w nim kogoś lub coś, czego ostatnio nie doceniłeś? Rzadko myślimy o tym, że mamy dach nad głową, ciepłe i przytulne łóżko lub dostęp do gorącej wody pod prysznicem. Życie chwilą oznacza zauważenie i docenienie darów, jakie otrzymaliśmy.


Pogłębianie uczucia błogości w swoim wnętrzu i życiu wymaga czasem głębszej refleksji nad przeszłością i teraźniejszością, by stworzyć odpowiednie plany na przyszłość. Im bardziej oswoisz się z przytulnością, tym łatwiej Ci będzie przyjąć racjonalne podejście w różnego rodzaju sytuacjach, dzięki czemu będziesz w stanie spokojnie rozważyć plusy i minusy, a następnie zdecydować, w jakim kierunku chcesz podążać.