wtorek, 26 listopada 2019

Portret Poli Negri - inspiracja

Tadeusz Styka, Portret Poli Negri, przed 1930 r., olej, tektura


Pola Negri  (właśc. Barbara Apolonia Chałupiec), polska aktorka, międzynarodowa gwiazda kina niemego, żyła w latach 1897 - 1987. Według Tadeusza Styki, tak wyglądała kobieta wyzwolona lat 20. XX wieku.

W czasach największego rozkwitu kariery, osobowość i styl życia Poli Negri był bardzo nowoczesny i ekstrawagancki. Budził podziw i dla wielu kobiet stanowił wzór do naśladowania. To czasy kiedy kobiety miały wszędzie ograniczony dostęp, a ich wychowaniu przyświecało hasło "Światem dla kobiety jest dom, domem dla mężczyzny jest świat". Były całkowicie zależne (szczególnie w zaborze rosyjskim) od ojca, a później od męża.

Wizerunek Poli Negri znacznie różnił się od wizerunku współczesnych kobiet. Gwiazda lansowała oryginalne stroje, buty na wysokim obcasie, zawsze umalowana, podobno pierwsza po królowej Nefretete zaczęła malować paznokcie. Portret autorstwa Tadeusza Styki to chyba jeden z najpiękniejszych jej wizerunków. Przed wybuchem II wojny światowej nasza słynna aktorka przekazała go do Muzeum Narodowego w Warszawie.

3 komentarze:

 1. To jeden z moich ulubionych obrazów.Pierwszy raz zobaczyłam go u koleżanki na ścianie i tak mnie zauroczył,że zrobiłam co się dało żeby go mieć. I mam swoją własną reprodukcję! Jest przepiękny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezwykła kobieta i bardzo piękna.
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna inspiracja. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie zaglądacie i zostawiacie komentarze i opinie. Czytam je zawsze i zawsze zaglądam do Autora komentarza, przy okazji dzieląc się swoimi uwagami. Miło mi, że dodajecie mnie do obserwowanych i piszecie sympatyczne e-maile, za co również serdecznie dziękuję. Pozdrawiam Jolanta Strażyc