czwartek, 9 stycznia 2020

Smog nasz powszedni


Jest wszędzie. W miastach i na wsi. Szczypie w oczy, drażni gardło. Zagraża naszemu zdrowiu. A do tego – niszczy skórę. Smog nasz powszedni to artykuł, który niedawno czytałam w HOT Moda. Czy zimowy spacer jest zdrowy? Czy przed smogiem można uciec? Czy weekend za miastem to dobry pomysł na zimowy wypoczynek?
 
Smog składa się z gazów (tlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, ozon) oraz z cząstek stałych na których osadzają się toksyczne substancje. Im mniejsze cząstki, tym łatwiej wnikają w naszą skórę, siejąc w niej spustoszenie. Powodują między innymi powstawanie ogromnej ilości wolnych rodników, z którymi naturalny system obronny nie jest już w stanie sobie poradzić. Jeśli myślisz, że wystarczy wyjechać za miasto na weekend, aby pooddychać świeżym powietrzem, jesteś w błędzie. Powietrze na wsi i w małych miasteczkach może być bardziej zanieczyszczone niż w mieście, gdzie wciąż pali się węglem, a przy okazji spala się śmieci. To powoduje, że do powietrza dostaje się tak zwany pył zawieszony, który zawiera drobinki węgla (sadzy), substancje lotne i toksyczne. Najbardziej szkodliwy smog powstaje na skutek spalania nieodpowiednich materiałów, a nie z powodu emisji spalin i szkodzi tak samo jak palenie papierosów. A może bardziej, bo pół godziny oddychania w smogu równa się wypaleniu kilku papierosów. Jakość powietrza można sprawdzić na stronie internetowej http://aqicn.org/map/poland/pl/ 

W smogowe dni lepiej nie wychodzić na dwór, a jeśli już to dobrym rozwiązaniem jest zakładanie masek ochronnych. Nie są tanie, ale są wyposażone w filtry, które zatrzymują większość zanieczyszczeń chemicznych. Noszenie maski jednak nie wystarczy, ponieważ pyły dostają się do domu. Można wtedy sięgnąć po oczyszczacz powietrza, który świetnie oczyści i dodatkowo nawilży powietrze w mieszkaniu. 

 Kraków

Po ciężkim dniu organizm potrzebuje solidnego odtrucia. Najlepiej w saunie. Podobno tak z toksycznych substancji odtruwali się górnicy – czytamy w Show. Duże znaczenie ma też dieta bogata w antyoksydanty i wodę mineralną. Należy też pamiętać o oczyszczaniu skóry twarzy, najlepiej wieloetapowo oraz o używaniu nowoczesnych „miejskich” kosmetyków, tworzących na twarzy rodzaj ochronnej siateczki polimerowej. Ma ona za zadanie nie dopuścić do wnikania szkodliwych pyłów w głąb skóry. Na noc, specjaliści polecają  kosmetyki, których zadaniem jest pobudzenie naturalnych procesów naprawczych skóry. Warto też skorzystać z zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej, takich jak GeneO - czyli dotlenienie, mezoterapia czy peelingi medyczne.