czwartek, 17 stycznia 2019

Glasgow - Kelvingrove Park, Kelvingrove Art Gallery and Museum

Ponad 34 - hektarowy Park Kelvingrove (Kelvingrove Park) - malowniczo położony nad rzeką Kelvin utworzono w 1852 roku według projektu Sir Josepha Patxona. Z parku rozciągają się piękne widoki na miasto - między innymi na wieżę Glasgow University.


Glasgow - jedno z najciekawszych miast w Wielkiej Brytanii i największe miasto w Szkocji, ma do zaoferowania wiele atrakcji: wiekowe zabytki, piękne parki, wiele muzeów, galerii, kilka teatrów, na przykład urządzony w dawnej zajezdni tramwajowej Tramway Theatre, najwyższe na świecie kino, piękną architekturę współczesną, najmodniejsze sklepy, kawiarnie i restauracje. To miejsce licznych festiwali, między innymi Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego i Festiwalu Kultury i Muzyki Celtyckiej. Przepełnione zabytkami i piękną architekturą miasto, jest prawdziwym rajem dla miłośników zabytków i sztuki. Jednym z ciekawszych miejsc w mieście jest Kelvingrove Park ze słynną Galerią Sztuki i Muzeum Kelvingrove (Kelvingrove Art Galery and Museum).

Najważniejszym zabytkiem Parku Kelvingrove jest Fontanna  Memorial Stewart - wybudowana według projektu Jamesa Sellarsa w 1872 roku, dla uczczenia pamięci  Lorda Provosta Roberta Stewarta (1851-1854) i jego osiągnięć związanych z dostarczaniem miastu świeżej wody z Loch Katrine.
  W parku znajduje się kilka pomników m.in. fizyka lorda Kelvina, pisarza Thomasa Carlyle'a, feldmarszałka lorda Robertsa, chemika Josepha Listera oraz pomnik żołnierzy piechoty górskiej, którzy polegli w wojnie południowoafrykańskiej (1899 -1900)


Galeria Sztuki i Muzeum Kelvingrove  (Kelvingrove Art Gallery and Museum)


Bardzo popularne w Wielkiej Brytanii Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove jest pierwszym muzeum założonym w Szkocji. Budynek Galerii wzniesiono według projektu Johna W. Simpsona pod koniec XIX wieku w stylu hiszpańskiego baroku. Otwarcie Galerii nastąpiło w 1901 roku.  


Kelvingrove posiada jedne z największych zbiorów sztuki w Europie, między innymi zbiory rękodzielnictwa, militariów, pokaźny zbiór malarstwa i rzeźby. W latach 2003 – 2006 przeprowadzono tu kosztowną renowację. Ceremonii ponownego otwarcia przewodniczyła sama królowa Elżbieta II.

W Kelvingrove odbywają się codziennie koncerty organowe


 Salvador Dali – Chrystus Świętego Jana od Krzyża, 1951


 Maska i maskarada


 Vincent van Gogh, Blute - Fin Widmill, Montmartre 1886


 Chłód stali - włoska zbroja z XV wieku


 Sztuka noszenia sukni – osiemnastowieczne suknie dyktowały damom posturę i wymagały gracji w tańcu7 komentarzy:

 1. Piekne buty; XVI, XVII wiek? Ciekawe, ze nie maja zadnych wiazan czy klamer - no, nie musza miec, bo robione byly na miare.

  OdpowiedzUsuń
 2. Możliwe. Na płaskiej podeszwie prawdopodobnie z XVI wieku, w XVII wieku modne już były obcasy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fontanna i budynek Galerii naprawdę robi wrażenie. Bardzo mi się podoba. Wszystko chętnie zobaczyłabym na własne oczy. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne zdjęcia. Te podświetlane maski bardzo ciekawe...

  PurpurowyKsiezyc

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne zabytki, wspaniałe dzieła sztuki. Z przyjemnością z Tobą pozwiedzałam. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne wycieczki po Szkocji. Cudowne zdjęcia i krajobrazy emanujące ciszą i spokojem. Wspaniałe zabytki i dzieła sztuki. Z przyjemnością to wszystko obejrzałam. Pozdrawiam Panią serdecznie - Magdalena.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie zaglądacie i zostawiacie komentarze i opinie. Czytam je zawsze i zawsze zaglądam do Autora komentarza, przy okazji dzieląc się swoimi uwagami. Miło mi, że dodajecie mnie do obserwowanych i piszecie sympatyczne e-maile, za co również serdecznie dziękuję. Pozdrawiam Jolanta Strażyc