wtorek, 1 października 2019

Życie jest bezcennym darem

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. To ponad 17 tys. nowych zachorowań w ciągu roku. To ponad 5 tys. zgonów. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia.

Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Dla kobiet starszych najlepszą metodą, w znacznym stopniu umożliwiającą rozpoznanie zmian patologicznych w utkaniu piersi stanowi mammografia. Jej czułość jest najwyższa. Szacuje się, że dla kobiet po menopauzie wynosi ona 90 - 95 proc. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50 - 69 lat, które miały wykonywane badania mammograficzne co rok lub dwa lata, nastąpiło zmniejszenie umieralności o 25 - 30 proc.

Dla kobiet 45plus American Cancer Society zaleca coroczną mammografię, a po skończeniu 55 lat co dwa lata. Najlepszą metodą diagnostyczną dla młodszych kobiet jest  badanie USG. Ich piersi wyglądają inaczej. Mniej w nich tkanki tłuszczowej, za to  więcej gruczołów mlecznych i niegroźnych torbieli - mówią naukowcy. Mammograf nie odróżnia ich od nowotworów i dlatego istnieje niebezpieczeństwo, że zmiana łagodna zostanie uznana za nowotwór. Zasada, że USG jest dla młodszych a mammografia dla starszych kobiet nie zawsze się sprawdza. Często po wykonaniu jednego badania lekarz zaleca drugie, ponieważ każde z tych badań inaczej pokazuje tkankę piersi.

W USA oraz krajach Unii Europejskiej uznano, że najskuteczniejszym sposobem ograniczenia zachorowań i poprawy wyników leczenia nowotworów złośliwych są narodowe programy walki z rakiem. Programy te są finansowane ze środków budżetowych państwa, a działania w ramach tych programów oprócz badań, obejmują także zakup nowoczesnego sprzętu diagnostyczno-leczniczego oraz działania edukacyjne społeczeństwa i kadry medycznej. Celem realizacji programu jest obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi oraz podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki i wprowadzenie na terenie całego kraju zasad postępowania diagnostycznego.

Wczesne wykrycie guzka zwiększa szansę na skuteczną terapię. Niestety, tylko co czwarta Polka zgłasza się na badania. Warto zadbać o profilaktykę, ponieważ ewentualne zmiany chorobowe najłatwiej wyleczyć od razu, nie pozwalając im się rozwinąć. 

Nie każdy guzek w piersi to rak. Jednak każda tego typu zmiana wymaga kontroli. Wykaz wszystkich miejsc, gdzie można wykonać mammografię i badanie cytologiczne znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia:  https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne
    
https://moderncancerdiagnostics.pl/profilaktyka-raka-piersi-samobadanie-piersi/

10 komentarzy:

 1. To bardzo mądry i pouczający post...właśnie mam młodą sąsiadkę która boryka się z tym paskudztwem.Niedawno straciła drugą pierś.Pozdrawiam serdecznie i zdrowia nam wszystkim życzę:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo trafny post Jolu. Żeby trafiał do wielu kobiet, które jeszcze się wahają...
  Robię badania profilaktyczne co dwa lata wg zaleceń lekarza.
  Serdecznie Cię pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda, życie jest bezcennym darem, warto więc zadbać o profilaktykę. Postarać się aby to życie było dobre, aby można było cieszyć się nim jak najdłużej. Zdrowie jest najważniejsze. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo wartościowy i mądry post :) Świetnie, że o tym piszesz :) Profilaktyka jest ogromnie ważna! Ja sama regularnie badam się mammograficznie i dzięki temu... choć w tej jednej kwestii jestem spokojna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jolu bardzo mądry i potrzebny post :) Cudownie, że poruszasz takie ważne tematy. Obyśmy wszystkie się regularnie badały. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto, ja robiłam na wiosnę korzystając z programu. Pozdrawiam Jolu serdecznie...

  OdpowiedzUsuń
 7. Super akcja, warto zadbać o siebie <3

  OdpowiedzUsuń
 8. świetny wpis

  https://hyggelifestyle.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 9. To prawda, nie każdy guzek to rak, ale każda tego typu zmiana wymaga kontroli. Świetny i bardzo wartościowy post. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie zaglądacie i zostawiacie komentarze i opinie. Czytam je zawsze i zawsze zaglądam do Autora komentarza, przy okazji dzieląc się swoimi uwagami. Miło mi, że dodajecie mnie do obserwowanych i piszecie sympatyczne e-maile, za co również serdecznie dziękuję. Pozdrawiam Jolanta Strażyc