wtorek, 18 lipca 2017

Moda w górach


W górach pogoda często się zmienia. Nawet przy pięknej pogodzie należy być przygotowanym na pogodowe niespodzianki. W kronikach TOPR często jako przyczynę wypadku wymienia się niewłaściwe obuwie lub odzież poszkodowanego turysty.

Ubranie na górską wycieczkę powinno być lekkie, nieprzewiewne ale oddychające, chronić przed zimnem, ale nie przegrzewać, wygodne i nieprzemakalne. Najlepiej ubrać się na cebulkę.

Buty są jednym z najważniejszych elementów ubioru górskiego ponieważ decydują o bezpieczeństwie. Powinny mieć podeszwę wykonaną z gumy z protektorem. Muszą sięgać ponad kostkę dla ochrony stopy przed skręceniem. Bardzo dobrze, jeśli buty mają wklejony pod obcasem amortyzator. Mogą być wykonane ze skóry lub z mocnych sztucznych tkanin.

Ubranie – wygodne,  lekkie spodnie, luźniejsze bawełniane koszulki oraz coś cieplejszego. Kurtki i bluzy typu Polar nie zatrzymuje w sobie wilgoci, nie pilingują się, nie filcują i są trwałe. Polar dobrze nadaje się na spodnie, rękawiczki i czapkę. Ubrania z polaru stosuje się pod ubranie przeciwwiatrowe, gdyż sam polar nie chroni przed deszczem i silnym wiatrem.


Ubranie przeciwwiatrowe to zewnętrzna warstwa odzieży, mającą za zadanie chronić przed zimnym powietrzem i wilgocią. Ubrania tego typu chronią przed kaprysami aury, a jednocześnie nie ograniczają oddychania ludzkiej skóry.

Specjalna bielizna i skarpetki przeciwpotne doprowadzają całą wilgoć do zewnętrznych warstw odzieży, sama pozostając suchą i ciepłą.


Kijki pomagają utrzymać równowagę, odciążają kręgosłup. Po złożeniu można łatwo schować je do plecaka

Plecak powinien być nieduży, wąski, zrobiony z tkaniny mocnej i nieprzemakalnej. Na wycieczkę pakujemy tylko niezbędne rzeczy jak:

mała apteczka
latarka
dokładna mapa i przewodnik
łatwo przyswajalne pożywienie, m.in. czekolada lub kandyzowane owoce, które są doskonałe przy dużym wysiłku
termos z gorącą, słodką herbatą – herbata rozgrzeje i pomoże odbudować zapasy węglowodanów
okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem
czapka i rękawiczki
tania i praktyczna płachta z folii NRC – nigdy nie wiadomo, ile czasu pozostaniemy w górach, a płachta taka chroni ciało ludzkie przed nadmierną utratą ciepła
telefon komórkowy z wpisanym numerem alarmowym 601 100 300

Plecak należy pakować tak, aby ciężkie rzeczy były na dnie, a lekkie na górze.


 Dolina Jaworzynki

W drodze na Halę Gąsienicową i do Czarnego Stawu Gąsienicowego zachwycają piękne widoki na Tatry Wysokie

 Czarny Staw Gąsienicowy

 Droga na Zawrat


 Dolina Pięciu Stawów Polskich w deszczu

Wodospad Siklawa

Potok Roztoka wypływa z Wielkiego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Na potoku Roztoka znajdują się wodospady: Siklawa w górnej części i Wodogrzmoty Mickiewicza  w dolnej części


 Morskie Oko – największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie

Czarny Staw pod Rysami (Czarny Staw nad Morskim Okiem) położony jest 188 metrów wyżej od lustra Morskiego Oka