czwartek, 20 lipca 2017

Lewocza perła Słowacji

Kościół p.w. św. Jakuba i Ratusz  z arkadowymi podcieniami

Lewocza  (Levoča) położona jest we wschodniej Słowacji, między Popradem a Preszowem, w malowniczej Kotlinie Hornackiej, w historycznym regionie Spiszu. Miejscowość posiada wyjątkowo cenny zespół architektoniczny i w 2009 roku wpisana została na Listę UNESKO.

Dzwonnica połączona z Ratuszem została dobudowana w połowie XVII wieku

Lewocza w całości zachowała swoje Stare Miasto oraz część dwukilometrowych niegdyś murów obronnych o sześciu basztach i trzech bramach. Zachowała się również średniowieczna siatka ulic z prostokątnym Rynkiem i kamieniczkami w stylu gotyckim i barokowym. Jest ich ponad pięćdziesiąt. 

Reprezentacyjna sala Ratusza

Ozdobą Rynku jest również renesansowy Ratusz w którym znajduje się muzeum z ekspozycją poświęconą dziejom miasta oraz sztuce ludowej Górnego Spisza.


Największym skarbem miasta jest arcydzieło sztuki średniowiecznej – kościół p.w. świętego Jakuba. Znajduje się w nim najwyższy na świecie (18,6 m) ołtarz gotycki z początku XVI wieku, wykonany w drewnie lipowym przez mistrza Pawła z Lewoczy, nazywanym często „słowackim Witem Stwoszem”. Czy kiedyś doszło do spotkania mistrza  Pawła z mistrzem Witem Stwoszem? Prawdopodobnie tak, w Krakowie. Wnętrze kościoła jest unikatową galerią sztuki średniowiecznej. Podziwiać tu można jeszcze trzynaście ołtarzy bocznych (osiem późnogotyckich, dwa renesansowe i trzy barokowe). Cenny jest również zbiór gotyckich przedmiotów liturgicznych oraz monstrancje barokowe.


Ołtarz główny wykonany przez mistrza Pawła. Tryptyk ten składa się z predelli mieszczącej pełnoplastyczną scenę Ostatniej Wieczerzy, szafy z figurami Marii z Dzieciątkiem, świętych Jakuba i Jana Ewangelisty, zamykanej skrzydłami z płaskorzeźbionymi (awersy) i malowanymi (rewersy) scenami przedstawiającymi Żywot św. Jakuba i zwieńczenia, które tworzą strzeliste fiale. Pośród których figury Ojców Kościoła: Augustyna, Hieronima i Grzegorza Wielkiego (pocztówka).


Prawdopodobnie mistrz Paweł uwiecznił swoją podobiznę, jako twarz jednego z Apostołów w rzeźbiarskiej scenie Ostatniej Wieczerzy (kopia).


75 metrowa wieża kościoła góruje nad Lewoczą. Pod koniec XVIII wieku, ze względu na zły stan techniczny, wieżę rozebrano i ponownie postawiono w latach 1852 - 1858.


Stare Miasto zachowało się w całości. Można tu pospacerować średniowiecznymi uliczkami, zobaczyć kolorowe, pięknie odrestaurowane gotyckie i barokowe kamieniczki. Najpiękniejszą fasadą szczyci się pomarańczowy Dom Thurzonów z renesansową attyką i dekoracją sgraffito. Drugi - mniej ozdobny ale równie ważny, to Dom Mistrza Pawła, w którym mieści się muzeum, gdzie można oglądać kopie i fotografie jego dzieł znajdujących się w Lewoczy i w całej Słowacji.


Mariańska Góra – wzniesienie o wysokości 300 metrów, z najważniejszym Sanktuarium Słowacji – neogotycką Bazyliką Najświętszej Marii Panny. Otoczone starymi dębami, należy do najstarszych i najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych na Słowacji. W lipcu 1995 roku Mszę Świętą odprawił tu Jan Paweł II. Wówczas na stoku Mariańskiej Góry zgromadziło się około 650 tysięcy pielgrzymów.

5 komentarzy:

 1. Jolu piękna wycieczka dla mnie:) Dziękuję za udostępnienie. Kawałek historii jest na tych zdjęciach, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam, cieszę się więc, że mogłam z Tobą pozwiedzać choć wirtualnie...pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne miejsca i zdjęcia :)
  Nie byłam w Słowacji jeszcze :)
  PurpurowyKsiezyc

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe miejsce i piękne zdjęcia. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam, więc tym bardziej z przyjemnością z Tobą pozwiedzałam. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie zaglądacie i zostawiacie komentarze i opinie. Czytam je zawsze i zawsze zaglądam do Autora komentarza, przy okazji dzieląc się swoimi uwagami. Miło mi, że dodajecie mnie do obserwowanych i piszecie sympatyczne e-maile, za co również serdecznie dziękuję. Pozdrawiam Jolanta Strażyc