środa, 30 maja 2018

Kraków

Życie tak mi się ułożyło, że mogę powiedzieć: mieszkam w dwóch miastach – w Krakowie i w  Lublinie.  Kraków to miasto z którym od dawien dawna związana była moja rodzina. Pierwsza znana mi osoba o moim nazwisku mieszkała tu już na początku XVII wieku. Kraków darzę szczególnym sentymentem. Mam tu swoje miejsca i zakamarki, rodzinę, fajnych znajomych i całą masę rzeczy, których gdzie indziej nie znajdę ... To miasto ma swoją, niepowtarzalną atmosferę.

Krakowskie Planty

Mieszkałam w centrum Krakowa. Tu zawsze coś się dzieje. Takie są uroki życia w popularnym mieście. Nie każdy to lubi. Kto może przenosi się jak najdalej -  na obrzeża, czy za miasto, na stałe albo chociaż na kilka godzin. Dzisiaj właśnie taki spokojniejszy Kraków chcę Wam pokazać.

Zalew Nowohucki – sztuczny zbiornik wodny oraz otaczający go park  znajdują  się w dzielnicy Bieńczyce. Park i zalew, oddano do użytku w 1957 roku, jako jeden z obiektów rekreacyjnych Nowej Huty. Zbudowano je na obszarze dwukilometrowej zielonej strefy ochronnej, oddzielającej kombinat metalurgiczny od osiedli mieszkaniowych Nowej Huty. Park i zalew zajmują obszar około 17 ha, w tym powierzchnia samego akwenu to ponad 7 ha

Na wschód od Zalewu, po drugiej stronie rzeczki Dłubni (zasilającej zalew) znajdują się zabudowania dawnej wsi Krzesławice, w tym kilka starych zabytkowych chałup oraz dworek Jana Matejki i drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, powstał w 1783 roku z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej. Jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce. Od ponad dwustu lat odgrywa dużą jako miejsce badań, rozwoju nauki i kultury, inspiracji artystycznych oraz "żywe muzeum" flory świata. Co roku odwiedza go tysiące osób. Swą obecną powierzchnię około 9,6 ha uzyskał w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Jednym z najciekawszych krakowskich festiwali jest Święto Ogrodów. Na przełomie maja i czerwca otwierają swoje podwoje najpiękniejsze zakątki Krakowa i okolic. Święto Ogrodów to jedyna w roku okazja, by oprócz znanych powszechnie ogrodów zobaczyć te zazwyczaj niedostępne: ogrody królewskie czy prywatne. Odbywają się tam różne imprezy plenerowe: koncerty, pikniki rodzinne, wernisaże, prezentacje sztuki ogrodowej, prelekcje.


Zalew Bagry, położony w dzielnicy Płaszów powstał w wyniku zatopienia wyrobisk żwirowni. Jest jednym z większych zbiorników wodnych położonych w granicach Krakowa. Brzegi zalewu porośnięte są szuwarem, co stwarza dogodne warunki do gniazdowania ptaków wodnych. Zalew jest zarybiony. Na terenie zalewu znajduje się kąpielisko, dwie przystanie wodne, wypożyczalnia sprzętu wodnego. W sezonie żeglarskim odbywa się tutaj wiele imprez plenerowych.