sobota, 7 maja 2016

Glasgow - pięć miejsc, które lubię najbardziej

Pałac Ludowy i Ogród Zimowy (People's Palace and Winter Garden).

W Pałacu Ludowym znajduje się Muzeum Historii Społecznej Glasgow - historia miasta i ludzi od roku 1750 do chwili obecnej, z kolekcją przedmiotów zabytkowych oraz codziennego użytku, fotografii, grafiki i filmu.

Jeśli nie podoba ci się pogoda, poczekaj minutę”. To przysłowie w całości obrazuje zmienność pogody w Szkocji. Wiatr albo deszcz, a czasem jedno i drugie nie uprzyjemnia spaceru po mieście. W takie dni najchętniej spędzam popołudnie w ogrodzie zimowym. W Glasgow znam dwa takie miejsca. W jednym „zadomowiłam” się na dobre. To wiktoriańska szklarnia z tropikalnymi roślinami, która jest częścią Pałacu Ludowego.

Gallery of Modern Art mieści się w neoklasycznym budynku wybudowanym w 1778 roku. Położona jest w centrum miasta i jest najczęściej odwiedzaną galerią sztuki współczesnej lokalnych i międzynarodowych artystów. Można tu obejrzeć prace Davida Hockneya, Sebastiao Salgado i Andy'ego Warhola oraz szkockich artystów: Johna Bellany i Kena Currie. Przed Galerią usytuowany jest pomnik konny księcia Wellingtona dłuta Carlo Morochetti (1844). Książę zwykle ma stożek ruchu na głowie. Wcześniej regularnie usuwano "ozdobę", w końcu stała się jego stałym elementem.


"MH9", Colin Cina, 1970

Pollok Country Park - położony kilka kilometrów od centrum Glasgow. Do 1994 roku, czyli przed rozpoczęciem budowy autostrady M77  był największym parkiem w Europie. Obecnie jego powierzchnia wynosi 146 ha. W 2006 roku został uznany za najlepszy park w Wielkiej Brytanii, a w 2008 roku w Europie. Pokonał wtedy silną konkurencję ze strony parków z Włoch, Francji, Niemiec, Polski i Szwecji.  W parku znajduje się między innymi Burrell Colection i Pollok House - dom rodziny Maxwell, obecnie zarządzany przez National Trust for Scotland. W 1966 roku po prawie 700 latach posiadania majątku przez rodzinę Maxwell, pani Anne Maxwell - Macdonald przekazała posiadłość miastu.Burrell Collection to kolekcja dzieł sztuki, gromadzona latami przez Sir Williama Burrell'a (1861 – 1958)  – bogatego kupca, filantropa i kolekcjonera. W 1944 roku ofiarował miastu Glasgow swoją bogatą kolekcję oraz 450 tysięcy funtów na wybudowanie pomieszczenia gromadzącego wszystkie eksponaty. Po wielu latach przygotowań, kolekcję umieszczono w specjalnie wybudowanym budynku w Pollok Country Park ...

Muzeum zawiera ważną kolekcję sztuki średniowiecznej w tym witraże i gobeliny,  angielskie meble dębowe, średniowieczną broń i zbroję, sztukę islamu, starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu, Chin, bogaty zbiór malarstwa europejskiego, nowoczesną rzeźbę i dzieła Epstein Rodin oraz wiele innych dzieł z całego świata - razem ponad osiem tysięcy obiektów zgromadzonych prze jednego człowieka.


Walled Garden jest częścią ponad 68 hektarowego parku Bellahouston (Bellahouston Park). Na jego rozległym terenie można zobaczyć kilka ogrodów w których znajdują się kolekcje przeróżnych roślin.

1. Pałac Sztuki - secesyjny budynek otoczony pięknym ogrodem z kolekcją wrzosów i krzewów mieszanych  2. W parku Bellahouston można obejrzeć kolekcje paproci, żonkili, bylin zielonych i krzewów oraz chryzantemy, dalie i dziesiątki gatunków roślin jednorocznych, wyhodowanych w znajdujących się w Bellahouston szklarniach i przesadzanych w połowie marca do gruntu. Klimat jest tu troszkę cieplejszy niż w Polsce, więc już wczesną wiosną można  pospacerować po barwnie kwitnących ogrodach.

5 komentarzy:

 1. Pięknie się ubierasz! W Glasgow byłam tylko raz przejazdem, niestety nic nie zwiedziłam... piekne zdjęcia:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Glasgow to bardzo ciekawe miejsce, podobała mi się architektura miasta, sporo fajnych knajpek, troche głośne jak na Szkocję:)
  https://ladymademoiselle.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. nawet nie wiesz jak mnie tą Szkocją kusisz...
  ostatnie zdjećie w kaszkieciei iponcho -bosko

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe zdjęcia. Ty na wszystkich zdjęciach wyglądasz super, no i stylizacje fajne.

  ___Tess.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe miejsca i piękne stylizacje. Z przyjemnością z Tobą pozwiedzałam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie zaglądacie i zostawiacie komentarze i opinie. Czytam je zawsze i zawsze zaglądam do Autora komentarza, przy okazji dzieląc się swoimi uwagami. Miło mi, że dodajecie mnie do obserwowanych i piszecie sympatyczne e-maile, za co również serdecznie dziękuję. Pozdrawiam Jolanta Strażyc