wtorek, 13 września 2016

Zamość - miasto idealne

Zamość to "miasto idealne". Stworzone na planie człowieka: głowę stanowiła rezydencja hetmana, płuca - Akademia Zamojska i Kolegiata, kręgosłup - ulica Grodzka przebiegająca przez Rynek Wielki aż po Bramę Lwowską.

 Założycielem miasta był kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski. Miasto zostało zaprojektowane przez włoskiego architekta Barnarda Morano i już od chwili założenia było warowną twierdzą. Wybudowane w stylu nowowłoskim, otoczone zostało siedmioma bastionami oraz trzema bramami wjazdowymi. W 1992 roku Zamość został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ratusz wzniesiono w XVI wieku. Obecną formę otrzymał w wieku XVIII. Jego charakterystyczne elementy to 52-metrowa wieża zegarowa oraz wachlarzowe schody dobudowane w latach 1765-70. Bernardo Morando projektując miasto zręcznie splótł idee włoskiego renesansu z polskimi tradycjami i oczekiwaniami fundatora. Stało się ono wyrazem współistnienia i harmonijnego uzupełniania się kultur Wschodu i Zachodu Europy. Żyli tutaj obok siebie Polacy, Włosi, Niemcy, Rusini, Ormianie, Szkoci, Grecy i Żydzi

Na zamojskim Starym Mieście jest ponad 200 zabytkowych obiektów. Idee intelektualne epoki oraz ambicje i fortuna założyciela miasta złożyły się na to, że Zamość od wieków zachwyca, udowadniając, że w pełni zasługuje  na miano "perły renesansu"

Rynek Wielki  z Ratuszem i kamienicami z arkadowymi podcieniami to najbardziej reprezentacyjna część miasta. Rynek nawiązuje do antycznej koncepcji "Forum". Tu odbywały się i odbywają najważniejsze dla miasta uroczystości


Kamienice Ormiańskie - pięć kamienic usytuowanych na Rynku Wielkim, odznaczających się od innych pięknymi zdobieniami

1. Zabytki architektury militarnej tworzące węzeł obronny Twierdzy Zamość z Nową Bramą Lubelską i drewnianym mostem łączącym ją z rawelinem, przy którym znajduje się Pomnik Króla Dawida 2. Kościół i Klasztor Klarysek (obecnie Szkoła Muzyczna). 3.Pałac Zamoyskich i pomnik konny Jana Zamoyskiego. Od roku 1918 pałac jest siedzibą sądu 4. Katedra ufundowana przez Jana Zamoyskiego jako wotum dziękczynne hetmana za zwycięskie wyprawy1. Stara Brama Lubelska (widok od strony Parku Miejskiego) 2. Akademia Zamojska (założona w 1594 r., obecnie Liceum Ogólnokształcące) 3. Park Miejski 4. Widok na Akademię Zamojską z Parku Miejskiego

22 komentarze:

 1. Piękne kadry z tego jakże ciekawego miejsca. Jakoś nigdy nie udało mi się zawitać do Zamościa, a widzę, że to wielka strata bo miasto wygląda pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nigdy nie byłam w Zamościu, ale tam pięknie:)
  Super stylizacja, kombinezon genialny!

  OdpowiedzUsuń
 3. I really like the look. The jumpsuits is beautiful. The place looks fantastic.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, miasto idealne i Ty Jolu wyglądasz idealnie, torebka super...serdecznie pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne miasto. Kiedyś byłam w nim, ale tylko kilka godzin. Widzę, że bardzo wypiękniało. Świetnie wyglądasz Jolu. Pozdrawiam serdecznie.
  http://balakier-style.pl/

  OdpowiedzUsuń
 6. Zamość to faktycznie piękne miasto, śliczne i zachęcające do zwiedzania zdjęcia. Fantastyczny kombinezon, wyglądasz niebanalnie!!! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zamość to wyjątkowy przykład piękna i harmonii. Genialne dzieło architektów i budowniczych poprzednich stuleci. A jego wyjątkowość potwierdza właśnie wpisanie Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przepiękna wycieczka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię Twoje wycieczkowe posty i piękne fotki. Podoba mi się kombinezon, a kapelusz dodaje bigla.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny kombinezon i do niego te w sumie proste dodatki, które nadają całości stylu i elegancji. Zamość, to rzeczywiście piękne miasto, a Twoje zdjęcia super. Pozdrawiam - Margot :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ale pięknie! świetny kombinezon i dodatki - ekstra połączenie!
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak tam ładnie, aż szkoda mi się zrobiło, że jeszcze nigdy tam nie pojechałam:) Śliczną masz też stylizację na zdjęciach!

  OdpowiedzUsuń
 12. Zamosc znalazl sie na liscie moich top 10 ulubionych miast
  bo jest uroczy, klimatyczny i zadbany
  prawdziwa perelka

  choc zaskoczylas mnie ciekawostkami- jak plan miasta
  nie wiedzialam

  OdpowiedzUsuń
 13. Widzę, że dużo zmieniło się w Zamościu. Czysto, świeżo i kolorowo. Piękne zdjęcia i bardzo ciekawe podpisy pod zdjęciami. Widać, że post stworzony z pasją. Kombinezony uwielbiam. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mój Zamość, moje miasto. Zawsze coś ciekawego tutaj się dzieje. Kocham to miejsce i nie zamienię na nic innego. Dziękuję za piękny post o moim mieście. Ewa B. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi bardzo :) Zawsze będę nosić w sercu serdeczność poznanych mieszkańców Zamościa i jego piękno :)

   Usuń
 15. Nigdy nie byłam w Zamościu i w ogóle nie znam wschodnich terenów Polski. A szkoda, bo z tego co pokazujesz wnioskuję, że warto tam pojechać. Miasto prześliczne i niezwykle klimatyczne. Kamienice bardziej zadbane niż w Krakowie. Tak przynajmniej wyglądają na zdjęciu. Kolejna fajna wycieczka. Bardzo ładnie wyglądasz w kombinezonie. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, tak właśnie jest. Stare Miasto w Zamościu jest piękne, kolorowe i bardzo zadbane. Warto tam pojechać. Również serdecznie Cię pozdrawiam :)

   Usuń
 16. Piękne zdjęcia :) Muszę koniecznie odwiedzić Zamość :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Śliczne zdjęcia i miasto. Aż żal mi, że mieszkam tak daleko :)

  OdpowiedzUsuń
 18. bylam i bardzo mi sie podobal
  takze twierdza Zamosc

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie zaglądacie i zostawiacie komentarze i opinie. Czytam je zawsze i zawsze zaglądam do Autora komentarza, przy okazji dzieląc się swoimi uwagami. Miło mi, że dodajecie mnie do obserwowanych i piszecie sympatyczne e-maile, za co również serdecznie dziękuję. Pozdrawiam Jolanta Strażyc