wtorek, 13 września 2016

Zamość - miasto idealne

Zamość to "miasto idealne". Stworzone na planie człowieka: głowę stanowiła rezydencja hetmana, płuca - Akademia Zamojska i Kolegiata, kręgosłup - ulica Grodzka przebiegająca przez Rynek Wielki aż po Bramę Lwowską. Założycielem miasta był kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski. Miasto zostało zaprojektowane przez włoskiego architekta Barnarda Morano i już od chwili założenia było warowną twierdzą. Wybudowane w stylu nowowłoskim, otoczone zostało siedmioma bastionami oraz trzema bramami wjazdowymi. W 1992 roku Zamość został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Ratusz wzniesiono w XVI wieku. Obecną formę otrzymał w wieku XVIII. Jego charakterystyczne elementy to 52-metrowa wieża zegarowa oraz wachlarzowe schody dobudowane w latach 1765-70. Bernardo Morando projektując miasto zręcznie splótł idee włoskiego renesansu z polskimi tradycjami i oczekiwaniami fundatora. Stało się ono wyrazem współistnienia i harmonijnego uzupełniania się kultur Wschodu i Zachodu Europy. Żyli tutaj obok siebie Polacy, Włosi, Niemcy, Rusini, Ormianie, Szkoci, Grecy i Żydzi

Na zamojskim Starym Mieście jest ponad 200 zabytkowych obiektów. Idee intelektualne epoki oraz ambicje i fortuna założyciela miasta złożyły się na to, że Zamość od wieków zachwyca, udowadniając, że w pełni zasługuje  na miano "perły renesansu"

Rynek Wielki  z Ratuszem i kamienicami z arkadowymi podcieniami to najbardziej reprezentacyjna część miasta. Rynek nawiązuje do antycznej koncepcji "Forum". Tu odbywały się i odbywają najważniejsze dla miasta uroczystości


Kamienice Ormiańskie - pięć kamienic usytuowanych na Rynku Wielkim, odznaczających się od innych pięknymi zdobieniami

1. Stara Brama Lubelska (widok od strony Parku Miejskiego) 2. Akademia Zamojska (założona w 1594 r., obecnie Liceum Ogólnokształcące) 3. Park Miejski 4. Widok na Akademię Zamojską z Parku Miejskiego

22 komentarze:

 1. Piękne kadry z tego jakże ciekawego miejsca. Jakoś nigdy nie udało mi się zawitać do Zamościa, a widzę, że to wielka strata bo miasto wygląda pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nigdy nie byłam w Zamościu, ale tam pięknie:)
  Super stylizacja, kombinezon genialny!

  OdpowiedzUsuń
 3. I really like the look. The jumpsuits is beautiful. The place looks fantastic.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, miasto idealne i Ty Jolu wyglądasz idealnie, torebka super...serdecznie pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne miasto. Kiedyś byłam w nim, ale tylko kilka godzin. Widzę, że bardzo wypiękniało. Świetnie wyglądasz Jolu. Pozdrawiam serdecznie.
  http://balakier-style.pl/

  OdpowiedzUsuń
 6. Zamość to faktycznie piękne miasto, śliczne i zachęcające do zwiedzania zdjęcia. Fantastyczny kombinezon, wyglądasz niebanalnie!!! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zamość to wyjątkowy przykład piękna i harmonii. Genialne dzieło architektów i budowniczych poprzednich stuleci. A jego wyjątkowość potwierdza właśnie wpisanie Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przepiękna wycieczka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię Twoje wycieczkowe posty i piękne fotki. Podoba mi się kombinezon, a kapelusz dodaje bigla.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny kombinezon i do niego te w sumie proste dodatki, które nadają całości stylu i elegancji. Zamość, to rzeczywiście piękne miasto, a Twoje zdjęcia super. Pozdrawiam - Margot :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ale pięknie! świetny kombinezon i dodatki - ekstra połączenie!
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak tam ładnie, aż szkoda mi się zrobiło, że jeszcze nigdy tam nie pojechałam:) Śliczną masz też stylizację na zdjęciach!

  OdpowiedzUsuń
 12. Zamosc znalazl sie na liscie moich top 10 ulubionych miast
  bo jest uroczy, klimatyczny i zadbany
  prawdziwa perelka

  choc zaskoczylas mnie ciekawostkami- jak plan miasta
  nie wiedzialam

  OdpowiedzUsuń
 13. Widzę, że dużo zmieniło się w Zamościu. Czysto, świeżo i kolorowo. Piękne zdjęcia i bardzo ciekawe podpisy pod zdjęciami. Widać, że post stworzony z pasją. Kombinezony uwielbiam. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mój Zamość, moje miasto. Zawsze coś ciekawego tutaj się dzieje. Kocham to miejsce i nie zamienię na nic innego. Dziękuję za piękny post o moim mieście. Ewa B. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi bardzo :) Zawsze będę nosić w sercu serdeczność poznanych mieszkańców Zamościa i jego piękno :)

   Usuń
 15. Nigdy nie byłam w Zamościu i w ogóle nie znam wschodnich terenów Polski. A szkoda, bo z tego co pokazujesz wnioskuję, że warto tam pojechać. Miasto prześliczne i niezwykle klimatyczne. Kamienice bardziej zadbane niż w Krakowie. Tak przynajmniej wyglądają na zdjęciu. Kolejna fajna wycieczka. Bardzo ładnie wyglądasz w kombinezonie. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, tak właśnie jest. Stare Miasto w Zamościu jest piękne, kolorowe i bardzo zadbane. Warto tam pojechać. Również serdecznie Cię pozdrawiam :)

   Usuń
 16. Piękne zdjęcia :) Muszę koniecznie odwiedzić Zamość :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Śliczne zdjęcia i miasto. Aż żal mi, że mieszkam tak daleko :)

  OdpowiedzUsuń
 18. bylam i bardzo mi sie podobal
  takze twierdza Zamosc

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie zaglądacie i zostawiacie komentarze i opinie. Czytam je zawsze i zawsze zaglądam do Autora komentarza, przy okazji dzieląc się swoimi uwagami. Miło mi, że dodajecie mnie do obserwowanych i piszecie sympatyczne e-maile, za co również serdecznie dziękuję. Pozdrawiam Jolanta Strażyc