poniedziałek, 21 września 2015

Weekend w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny, malowniczo położony wśród pagórków i lessowych wąwozów, zachwyca bogatą historią i wspaniałą architekturą. Jego początki sięgają XII wieku, kiedy to małopolski książę Kazimierz Sprawiedliwy założył w Kazimierzu osadę, która przyjęła jego imię. Przymiotnik „Dolny“ został dodany w późniejszych latach w celu odróżnienia osady (w dolnym biegu Wisły) od Kazimierza pod Krakowem (obecnie dzielnica miasta) leżącego w górnym biegu Wisły. Założenie miasta i budowę zamku obronnego przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu ...

Góra Trzech Krzyży (190 m n.p.m.) jest jednym z najpopularniejszych punktów widokowych w Kazimierzu Dolnym. Roztacza się z niej wspaniały widok na Rynek i centralną część miasta oraz na urokliwą dolinę Wisły. Górująca niczym Golgota nad Jerozolimą, jest jednym z najważniejszych symboli Kazimierza Dolnego uwiecznianym na fotografiach i w malarstwie.

Widok na Kazimierz Dolny z Góry Trzech Krzyży

Założenie miasta i budowę zamku obronnego przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu ... Za czasów Władysława Jagiełły wytyczono rynek, ulice, wyznaczono działki pod budowę. W latach 1519 – 1644 Kazimierz Dolny pozostawał we władaniu możnego rodu Firlejów ... Złoty wiek Kazimierza skończył się w lutym 1656 roku wraz ze spaleniem miasta i zamku przez wojska szwedzkie ...

Wieża, nazywana „Basztą“ mieści się około 180 metrów od zamku dolnego i 19 metrów nad jego poziomem.

Widok z  „Baszty“ na Kazimierz Dolny

Kościół farny p.w. świętych: Jana Chrzciciela i Bartłomieja ufundowany przez Kazimierza Wielkiego około 1325 roku. W 1586 roku następuje początek odbudowy kościoła w stylu renesansowym.

Kamienice pod św. Mikołajem i Krzysztofem powstały w XVII wieku. Ich właścicielami byli bracia Mikołaj i Krzysztof Przybyłowie, którzy przyozdobili je wizerunkami swoich świętych patronów. Obie mają identyczny układ fasad: przyziemie z podcieniem o trzech arkadach i piętro z trzema oknami. Fasady przyozdobiono płaskorzeźbami postaci ludzkich i zwierzęcych a także ornamentami roślinnymi

Kamienica "Pod św. Krzysztofem". Płaskorzeźba z wizerunkiem św. Krzysztofa, przenoszącego małego Chrystusa przez rzekę

1.Kamienica Celejowska uważana jest za najpiękniejszy dom mieszczański okresu renesansu w Polsce. Elewacja pokryta jest tynkowymi boniowaniami, imitującymi kamień. Bogato zdobiona, z przepiękną attyką, oddzieloną od pierwszego piętra masywnym gzymsem. Wybudowana została około 1635 roku przez mieszczanina kazimierskiego Bartłomieja Celeja. Obecnie w budynku mieści się oddział Muzeum Nadwiślańskiego oraz, przejściowo, Muzeum Sztuki Złotniczej. 2.Kamienica Celejowska Fragment attyki. W centralnej części płycizny z płaskorzeźbionymi wizerunkami Chrystusa i Marii. Kompozycji dopełniają maszkarony, stylizowane zwierzęta, a także nisze z muszlami i plecionki na pilastrach.Mięćmierz jest częścią Kazimierza Dolnego. Położony nad Wisłą, 3 km od centrum miasteczka. Utrzymany jest w charakterze skansenu. Można tu zobaczyć wiekowe chałupy pokryte strzechą, których część została przeniesiona z innych miejscowości. Kiedyś osada flisacka, obecnie wioska turystyczna. W dniu 9 września 1939 roku do tego miejsca dopłynął galer, którym ewakuowano skarby wawelskie. Dzięki pomocy miejscowej ludności ukryto skarby, a następnie wywieziono przez Rumunię do Kanady. Powróciły na Wawel w latach 1959 - 1961...

21 komentarzy:

 1. Kamienice są przepiękne, od lat wiem,że KazimierZ Dolny to miejsce warte odwiedzenia, ale jakoś tak nigdy nie był po drodze...a teraz jest jeszcze gorzej pod tym względem .
  Piękne miejsce i jedna z dojrzalszych twoich stylizacji. Wolę Cię jednak Jolu w bardziej młodzieżowych..

  OdpowiedzUsuń
 2. Kazimierz jest piękny i Ty Jolu też...serdecznie pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 3. Kazimierz Dolny jest piękny, a Ty na jego tle wyglądałaś fantastycznie! Jednak ma też swoje wady: rumunki i okropne jedzenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kazimierz to piękne miejsce, z pięknymi plenerami do zdjęć, a Ty Jolu ślicznie się wpisujesz się w otoczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. piękna stylizacja i piękne zdjęcia! bluzka i sandałki cudne <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Wybieram sie tam od kilku lat, może w końcu zrealizuje plan! ;D

  http://lamodalena.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne widoki i tak ładnie wpasowałaś się w otoczenie. Bardzo ciekawa spódniczka, świetny fason i śliczny odcień czerwieni :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne miejsce i pięknie je pokazałaś. Warte odwiedzenia.
  Śliczne buciki i bardzo elegancka spódniczka. Fajnie zestawiłaś z tą małą torebką :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Śliczne miasteczko, wiele miłych słów słyszałam na tego temat:) Pozdrawiam i zapraszam do siebie ♥ buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 10. Kazimierz Dolny to jedno z tych polskich miast do których bardzo chcę pojechać i nigdy nie potrafię dotrzeć (na tej liście jest jeszcze Zamość, Sandomierz, Szczecin...). Piękne są te kamienice pod św. Mikołajem i Krzysztofem, znam je z wielu pocztówek :). Uczynna ta lokalna ludność w 39', szkoda że się o nich w książkach do historii nie wspomnina.

  Piękne zdjęcia, ciekawe opisy, no i super zestaw na weekndowy wypad, strasznie mi się bluzka podoba - taki klimat retro ma :) !!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Dodam jeszcze,że wyprawa do Mięćmierza jest niezłym testem zawieszenia samochodu i nerwów kierowcy. W samym zaś Kazimierzu odnowiono (w końcu ) Zamek.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kazimierz, jak zwykle urokliwy :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię takie klasyczne zestawy. Spódnica piękny ma kolor, a fason bluzki świetnie podkreśla figurę. Plener jak zawsze bezbłędnie dobrany do stylizacji. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękne zdjęcia, cudownie mócz Tobą oglądać i odkrywać miejsca, których nie znam :)
  Wspaniała stylizacja, jak zawsze bardzo elegancko i z klasą :)

  Pozdrawiam
  Joanna <3

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękny Kazimierz. Wioska turystyczna - przypomina jak dawniej wyglądało życie. Ja taką oglądałam w Sanoku.Dzięki tobie poznaliśmy kawałek swojej historii. Strój wyważony, wzorem i kolorem. Podoba mi się całość, w spódnicy ten podwójny dół dodaje frywolności trochę. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Byłam w Kazimierzu, to piękne miasteczko. Bluzka w połączeniu ze spódniczką tworzy fajny look.

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękne fotki Karzimierza Dolnego, nigdy tam nie byłam, ale moze kiedyś , kto wie ? Jolu jak zwykle elegancja w Twojej stylizacji, przepiękny kolor spódnicy. Pozdrawiam Serdecznie :-)
  http://krynka.pyn.com

  OdpowiedzUsuń
 18. Też byłam latem w Kazimierzu - fotki dopiero będę wstawiać:))
  Jolu, pięknie oddałaś klimat miasteczka..i strojem, i zdjęciami:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ach, Ty to potrafisz wkomponować się w tło! Piękne zdjęcia, piękne widoki i piękna Ty. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Piękny jest Kazimierza warto pojechać. Bardzo podoba mi się kolorystyka stylizacji i połączenie. Piękna spódniczka.pozdrawiam http://gray50plus50dresses.nlogspit.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do mnie zaglądacie i zostawiacie komentarze i opinie. Czytam je zawsze i zawsze zaglądam do Autora komentarza, przy okazji dzieląc się swoimi uwagami. Miło mi, że dodajecie mnie do obserwowanych i piszecie sympatyczne e-maile, za co również serdecznie dziękuję. Pozdrawiam Jolanta Strażyc