czwartek, 10 kwietnia 2014

Glasgow

Uniwersytet w Glasgow położony na wzgórzu Gilmore Hill, widoczny jest z różnych punktów miasta i stanowi stały element jego panoramy. Obecny monumentalny główny gmach uniwersytecki, wzniesiono w II połowie XIX wieku, w stylu neogotyckim, według projektu Sir Georg'a Gilberta Scotta. Uniwersytet posiada wspaniałe neogotyckie wnętrza i wspaniałą bibliotekę uniwersytecką, która uważana jest za jedną z najlepszych bibliotek naukowych w Europie

Katedra – jedna z najstarszych budowli w mieście, pierwotnie katolicka, obecnie zarządzana przez Kościół Szkocji, jest wspaniałym przykładem szkockiej architektury gotyckiej.  Jako jeden z niewielu kościołów przeżyła reformację nietknięta. Kościół nazywany katedrą, którą nie jest od 1690 roku, jest nadal miejscem chrześcijańskiej posługi, goszcząc zgromadzenia Kościoła Szkockiego. Najstarszą częścią budynku jest XIII wieczna wieża.

W pobliżu  Katedry znajduje się Nekropolia – jeden z najważniejszych cmentarzy w Europie

Glasgow - People's Palace, Winter Garden. W Pałacu Ludowym znajduje się Muzeum Historii Społecznej Glasgow - historia miasta i ludzi od roku 1750 do chwili obecnej, z kolekcją przedmiotów zabytkowych oraz codziennego użytku, fotografii, grafiki i filmu.

Wiktoriańska szklarnia z tropikalnymi roślinami, która jest częścią Pałacu Ludowego.

Gallery of Modern Art mieści się w neoklasycznym budynku wybudowanym w 1778 roku. Położona jest w centrum miasta i jest najczęściej odwiedzaną galerią sztuki współczesnej lokalnych i międzynarodowych artystów. Można tu obejrzeć prace Davida Hockneya, Sebastiao Salgado i Andy'ego Warhola oraz szkockich artystów: Johna Bellany i Kena Currie. Przed Galerią usytuowany jest pomnik konny księcia Wellingtona dłuta Carlo Morochetti (1844). Książę zwykle ma stożek ruchu na głowie. Wcześniej regularnie usuwano "ozdobę", w końcu stała się jego stałym elementem.

Szklarnia z końca XIX wieku, zwana od nazwiska projektanta Kibble Palace,  jest jedną z kilku szklarni znajdujących się na terenie Ogrodu Botanicznego w Glasgow. Szkielet konstrukcji wykonany jest z żelaza i stanowi podstawę budowli o powierzchni 2137 m2. Można tu obejrzeć rośliny tropikalne, głównie australijskie drzewa paprociowe. Niektóre z nich mają ponad 120 lat.

Riverside Museum z Muzeum Transportu.

Pollok Country Park - położony kilka kilometrów od centrum Glasgow. Do 1994 roku, czyli przed rozpoczęciem budowy autostrady M77, Pollok Country Park był największym parkiem w Europie. Obecnie jego powierzchnia wynosi 146 ha. W 2006 roku został uznany za najlepszy park w Wielkiej Brytanii, a w 2008 roku w Europie. Pokonał wtedy silną konkurencję ze strony parków z Włoch, Francji, Niemiec, Polski i Szwecji.  W parku znajduje się między innymi Burrell Colection i Pollok House - dom rodziny Maxwell, obecnie zarządzany przez National Trust for Scotland. W 1966 roku po prawie 700 latach posiadania majątku przez rodzinę Maxwell, pani Anne Maxwell - Macdonald przekazała posiadłość miastu.

Burrell Collection to kolekcja dzieł sztuki, gromadzona latami przez Sir Williama Burrell'a (1861 – 1958)  – bogatego kupca, filantropa i kolekcjonera. W 1944 roku ofiarował miastu Glasgow swoją bogatą kolekcję oraz 450 tysięcy funtów na wybudowanie pomieszczenia gromadzącego wszystkie eksponaty. Po wielu latach przygotowań, kolekcję umieszczono w specjalnie wybudowanym budynku w Pollok Country Park. Muzeum zawiera ważną kolekcję sztuki średniowiecznej w tym witraże i gobeliny,  angielskie meble dębowe, średniowieczną broń i zbroję, sztukę islamu, starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu, Chin, bogaty zbiór malarstwa europejskiego, nowoczesną rzeźbę i dzieła Epstein Rodin oraz wiele innych dzieł z całego świata - razem ponad osiem tysięcy obiektów.

Walled Garden - ogród ogrodzony murem, jest jednym z wielu ogrodów w parku Bellahouston.

Centrum Naukowe (Glasgow Science Centre) jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Glasgow. Kompleks obejmuje trzy budynki: centrum handlowo – naukowe z salą wystawową, Wieżę Glasgow i kino IMAX. Budynek centrum handlowo – naukowego posiada 3 poziomy wystawowe, planetarium, symulator zmian klimatu. To miejsce rozmaitych prezentacji i wydarzeń kulturalnych.

Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove (Kelvingrove Art Galery and Museum) jest pierwszym muzeum założonym w Szkocji. Budynek Galerii wzniesiono według projektu Johna W. Simpsona pod koniec XIX wieku w stylu hiszpańskiego baroku. Kelvingrove posiada jedne z największych zbiorów sztuki w Europie, między innymi zbiory rękodzielnictwa, militariów, pokaźny zbiór malarstwa i rzeźby.


Kelvingrove Park