poniedziałek, 6 października 2014

Park Czartoryskich w Puławach

Puławy, kojarzone z ciężkim przemysłem nawozów sztucznych skrywają w sobie zielony i zabytkowy kompleks pałacowo – parkowy. Jego początki sięgają II połowy XVII wieku i związane są z dziejami magnackich rodów: Lubomirskich, Sieniawskich i Czartoryskich. Na przełomie XVIII i XIX wieku, za czasów Izabeli i Adam Kazimierza ks. Czartoryskich, Puławy stają się ośrodkiem kultury  oświeceniowej. Obszar przypałacowy został wtedy uformowany na 32 hektarowy park w stylu angielskim, w którym wzniesiono budowle ogrodowe oraz rzeźby.


Pałac Czartoryskich. Zamek obronny wzniesiono w Puławach w latach 1671 – 1676 dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. W 1706 roku, wojska szwedzkie zniszczyły pałac i jego otoczenie. Po zakończeniu działań wojennych,   kolejni właściciele Puław – Sieniawscy, a później  Czartoryscy rozpoczęli odbudowę rezydencji ... Do zwiedzania udostępniona jest sień pałacowa, klatka schodowa, sala kamienna, sala gotycka, sala rycerska i sala tradycji.


Najbardziej charakterystyczne  budowle w parku, to Domek Gotycki i Świątynia Sybilli – pierwsze na ziemiach polskich muzeum. W Domu Gotyckim przechowywano zbiory narodowe i kolekcje sztuki europejskiej. W Świątyni Sybilli,  gromadzono pamiątki związane z historią Polski.


Świątynia Sybilli – perła architektury polskiej, została wzniesiona w latach 1798 – 1801 na wzór starożytnej Świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem. 


Domek Gotycki – dawny pawilon ogrodowy w stylu neogotyckim. 


W pobliżu Domu Gotyckiego usytuowana jest kopia rzeźby „Tankred i Klorynda". Grupa rzeźbiarska z białego marmuru, wykonana we Florencji na zamówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na początku XIX w. przekazana rodzinie Czartoryskich. Przedstawia bohaterów poematu "Jerozolima wyzwolona".


Domek Aleksandryjski  (Domek Żółty). Ma charakter dworku, którego front zdobi portyk w stylu doryckim. 


W dolnej części parku (do której można zejść Schodami Angielskimi) znajduje się Altana Chińska (Domek Chiński). Budowla wzorowana na typie chińskiej pagody jest jednym  z najstarszych zabudowań osady pałacowej. (Pocztówka)


Łacha Wiślana to pozostałość po historycznym biegu Wisły.


Spacerując dolną częścią parku wzdłuż Łachy Wiślanej, można zobaczyć tarasowe schody, które prowadzą do pałacu, albo można pójść dalej – do groty, gdzie prawdopodobnie mieszkał  Pustelnik.


Idąc dalej czeka nas przeprawa przez bardziej dziką i mniej zadbaną część parku. W tej części znajduje się Sarkofag poświęcony pamięci Zofii z Sieniawskich i Augusta ks. Czartoryskich i alejka do Pałacu Marynki. Ja darowałam sobie spacer po parkowym buszu. Idąc jeszcze raz koło Świątyni Sybilli i Domku Greckiego doszłam do Bramy Rzymskiej, po czym przeszłam przez uroczy mostek nad ulicą Głęboką,  do Domku Greckiego i później ulicą Głęboką i Kazimierską do Pałacu Marynki.


Klasycystyczna Brama Rzymska, wzorowana na łuku triumfalnym Tytusa w Rzymie, wzniesiona w około 1800 roku w charakterze romantycznej ruiny.


Domek Grecki, dawna oranżeria ogrodowa w stylu klasycystycznym – wzorowana na świątyni greckiej, przebudowana w 1965 roku na bibliotekę miejską.


Klasycystyczny Pałac Marynki, z końca XVIII wieku, wybudowany przez Izabelę i Adama K. Czartoryskich,  jako posag dla najstarszej córki Marii Wirtemberskiej. Widok od strony południowej.


A to już zapowiedź następnego posta: "Pałac Czartoryskich w Puławach", na który już dzisiaj serdecznie zapraszam :)