niedziela, 12 października 2014

Pałac Czartoryskich w Puławach


Historia Pałacu Czartoryskich sięga drugiej połowy XVII wieku i związana jest z dziejami magnackich rodów: Lubomirskich, Sieniawskich i Czartoryskich. Pierwszy barokowy pałac o charakterze pół obronnym wzniesiono na polecenie marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. W 1706 roku kiedy Puławy należały do rodu Sieniawskich, wojska szwedzkie zniszczyły pałac i jego otoczenie. W 1722 roku spadkobierczyni Lubomirskich i Sieniawskich Zofia rozpoczęła odbudowę pałacu. Około 1730 roku Zofia wychodzi za mąż za Augusta Czartoryskiego. W latach 1731 - 36 na zgliszczach starej budowli powstaje nowy pałac w stylu rokokowym.


Czasy świetności pałacu i Puław jako ośrodka kultury przypada na przełom XVIII i XIX wieku. W 1785 roku syn Zofii z Sieniawskich i Augusta Czartoryskich Adam Kazimierz z żoną Izabellą z Flemingów przenieśli się na stałe do Puław i zgromadzili na puławskim dworze liczne grono znakomitych artystów i architektów. Rozpoczęto wówczas restaurację i rozbudowę pałacu i jego otoczenia. W 1794 roku Puławy zostały zdewastowane przez wojska rosyjskie. Kolejną przebudowę pałacu i parku rozpoczęto w 1796 roku. Puławy stają się w tym czasie ośrodkiem kultury i otrzymują miano "Polskich Aten". Świetność puławskiego pałacu skończyła się po powstaniu listopadowym. Książę Adam Jerzy (syn Adama Kazimierza) za udział w powstaniu, zmuszony został wraz z rodziną udać się na emigrację, a jego wszystkie majątki w zaborze rosyjskim zostały skonfiskowane.

W 1842 roku w pałacu umieszczono Instytut Wychowania Panien, dla którego potrzeb została dokonana przebudowa nadająca mu wygląd, który przetrwał do czasów współczesnych. W 1858 roku pożar strawił środkową część pałacu. Po kolejnej odbudowie powstała obecna sala gotycka jako kaplica katolicka, nowy wystrój sztukateryjny zmienił nieco wygląd sali kamiennej (istniejącej od czasów Czartoryskich), a na drugim piętrze wybudowano kaplicę prawosławną (dziś sala rycerska). Powstała wówczas nowa klatka schodowa z lanego żelaza, która była sensacją techniczną drugiej połowy XIX wieku.

1. Sztukateria Sali Kamiennej 2 Sala Gotycka, sufit z ozdobnym żyrandolem 3. Sklepienie Sali Gotyckiej

Sztukateria w Sali Kamiennej

Sala Rycerska


kurtka - Avenue
sukienka - Marks & Spencer
torebka - H&M
buty - Bata
okulary - Vogue