czwartek, 25 czerwca 2015

Janowiec nad Wisłą


Janowiec położony jest na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły oraz trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Miejscowość  znajduje się w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i połączona jest przeprawą promową z Kazimierzem Dolnym. Największą ozdobą Janowca jest okazały i pięknie położony renesansowy zamek.


Malownicze ruiny janowieckiego zamku z charakterystycznymi pasami na budynku bramnym, stoją na szczycie wysokiej skarpy nad Wisłą. Ich powierzchnia zajmuje 732 m². Z trzech stron otacza je naturalny wąwóz i stromizna. Dostęp jest tylko od wschodu, gdzie wzniesiono niegdyś Wielką Basteję i wykopano fosę.


Zamek w Janowcu wzniesiono w latach 1508 – 1526 staraniem Mikołaja Firleja, hetmana wielkiego koronnego. Początkowo pełnił funkcję obronną jednak z czasem zaczął tracić znaczenie militarne. Rozbudowywany do XVIII wieku, stał się okazałą siedzibą rodów magnackich: Firlejów, Tarłów i Lubomirskich ...


Zamek w Janowcu prezentuje zbiory z dziedziny historii, sztuki, etnografii i archeologii. Na zamku znajduje się najmniejszy hotel w Polsce. Ma zaledwie jeden dwuosobowy pokój - raczej dla osób nie bojących się duchów :) W czasie pełni Księżyca po zamku przechadza się Czarna Dama :)

     
Nieopodal zamku, na terenie parku, znajduje się XVIII – wieczny dworek szlachecki, należący kiedyś do rodziny Zembrzuskich. Jego wnętrza wypełniają zabytkowe meble, tkaniny, zbiory malarstwa, fotografie, pamiątki rodzinne oraz drobne sprzęty codziennego użytku - film


Tutaj też można zatrzymać się na nocleg. Do dyspozycji gości jest sześć przytulnych pokoi dwuosobowych na poddaszu, z pięknym widokiem na park i Dolinę Wisły. Na terenie otaczającym dwór zgromadzono również inne przykłady typowej architektury wiejskiej, jak  stodoła, lamus czy spichlerz - gdzie znajduje się wystawa etnograficzna.


kardigan - Orsay
bluzka - Greenpoint
spódnica - DIY
torebka - Franco Bellucci

buty - CCC
biżuteria - Apart, DIY
okulary - Ray Ban