niedziela, 19 lipca 2015

Kraków

Krakowskie Planty (park miejski otaczający Stare Miasto) powstały w latach 1822 - 1830 na miejscu starych fortyfikacji otaczających miasto ( mury obronne, fosa, wały ziemne).
  
Na Plantach można zobaczyć kilka pomników, między innymi Jadwigi i Władysława Jagiełły z 1886 roku, który upamiętnia 500-lecie unii polsko – litewskiej.
 
Pałac Sztuki (gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych), wzniesiony w latach 1898 – 1901. Secesyjny gmach zaprojektował Franciszek Mączyński, wzorując się na pawilonie Secesji w Wiedniu. Pałac Sztuki dekorowali najwybitniejsi artyści krakowscy.

Na parterze Sukiennic znajdują się dwa rzędy kramów i słynna kawiarnia Noworolski, a na piętrze Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX w. W 2010 roku otwarto oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Podziemia Rynku Głównego, do którego wejście znajduje się w Sukiennicach. Zwiedzający wędrują pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad dawnymi traktami, w tym brukami średniowiecznych Sukiennic.
  
Fragment Rynku Głównego z widokiem na gotycki Kościół Mariacki (XIV/XV w.) – jeden z największych, po Katedrze Wawelskiej kościołów Krakowa. Pierwsza z prawej (trochę ucięta) Kamienica Szara, której początki sięgają XIII wieku.

Pałac Biskupa Erazma Ciołka z XVI wieku znajduje się przy ul. Kanoniczej 17.W pałacu znajdują się dwie stałe ekspozycje: Galeria Sztuki Dawnej Polski XII - XVII wieku i Galeria Sztuki Cerkiewnej Dawnej Rzeczypospolitej.

 
Widok na Wzgórze Wawelskie z ulicy Kanoniczej

Tabliczki zwane „Cegiełkami Wawelskimi” upamiętniają akcję składania przez społeczeństwo darów na odnowienie Zamku Królewskiego na Wawelu w latach 1921 – 1936. Ilość wpłat wyniosła 6329, w murze umieszczono 788 „Cegiełek”.
 
Ogródek kawiarni „Słodki Wawel” z pięknym widokiem na Królewską Katedrę na Wawelu, którą przedstawiam na następnym zdjęciu ...

Królewska Katedra na Wawelu – pięknie wyposażona budowla o bogatej historii, miejsce koronacji polskich królów i ich pochówku (od Władysława Łokietka po Stanisława Leszczyńskiego) oraz miejsce pochówku członków rodzin królewskich, biskupów krakowskich, wodzów, przywódców politycznych i wieszczów narodowych (zdjęcie z tamtego roku).