niedziela, 29 listopada 2015

Weekend w Nałęczowie

Nałęczów  to bardzo malownicza miejscowość, pełne pięknych zabytków i starych szumiących drzew. To miejsce w którym tworzyli znakomici polscy pisarze, odpoczywali malarze, muzycy czy poeci. Koncertował tu młody Ignacy Paderewski, a słuchali go tak znakomici kuracjusze jak Stefan Żeromski, Bolesław Prus, czy Stanisław Przybyszewski. Pałac Małachowskich stanowił wtedy serce założonego w 1878 roku Prywatnego Zakładu Wód Mineralnych i Hydroterapii. Mieszkali tam tak wybitni kuracjusze jak Zofia Nałkowska, Henryk Sienkiewicz czy Bolesław Prus. Życie towarzyskie tamtych lat toczyło się także na uzdrowiskowym deptaku. Wytworne damy i dystyngowani panowie mieli okazję pokazać się i zostać dostrzeżonymi. Wracając z tych spacerów kuracjusze zaszywali się w zaciszu sanatoryjnych pokoi - obecnie Sanatorium "Książę Józef".

Codziennych kąpieli leczniczych kuracjusze mogli zażywać w Łazienkach Żelazistych, obecnie zwanych Starymi Łazienkami.


Pijalnia Wód Mineralnych z Palmiarnią.

Pałac Małachowskich wzniesiono w drugiej połowie XVIII wieku, w stylu barokowym, według projektu królewskiego architekta Ferdynanda Naxa, dla Marianny z Potockich i Stanisława Małachowskiego.

Pałac był wielokrotnie przebudowywany, mimo to zachowały się autentyczne sztukaterie w Sali Balowej, łączące elementy stylów baroku i klasycyzmu. Medaliony w supraportach w Sali Różanej, tajemne drzwi w Sali Zielonej oraz wysoka boazeria z lustrami, okiennicami oraz złoconymi gołąbkami z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na parterze zachowała się autentyczna kamienna posadzka.

W pałacu mieści się jedyne w Polsce Muzeum Bolesława Prusa. W pomieszczeniach na parterze przez pewien czas pisarz mieszkał i tworzył. Muzeum posiada bogate zbiory rękopisów i listów pisarza oraz liczne pamiątki po nim i jego rodzinie.

Park Zdrojowy - widok z okna Pałacu Małachowskich.

Muzeum Stefana Żeromskiego, mieści się w dawnej pracowni pisarza wybudowanej w 1905 roku, według projektu Jana Koszczyca - Witkiewicza, za honorarium otrzymane za "Popioły" Można tu zobaczyć autentyczne wyposażenie, pamiątki rodzinne, fotografie, malowane przez Witkacego portrety oraz rysunki i pejzaże Oktawii Żeromskiej.

Drewniany kościółek pw. św. Karola Boromeusza. Wzniesiony w latach 1917 – 1919 w stylu zakopiańskim, przeniesionym do Nałęczowa przez Jana Koszyca Witkiewicza.

"Willa Maria", zbudowana około 1897 roku w stylu szwajcarskim. Na początku XX wieku należała do rodziny Malewskich - niezwykle zasłużonej dla Nałęczowa.