poniedziałek, 18 listopada 2013

Paryski szyk

Ines de la Fressange – jedna z najsłynniejszych modelek i francuska ikona szyku – w poradniku Paryski szyk – zdradza gromadzone przez dziesięciolecia pracy w świecie mody, sekrety stylu i urody. Daje wskazówki, jak ubierać się w paryskim stylu i pokazuje jak stworzyć swoją garderobę, opierając się zaledwie na siedmiu podstawowych elementach i kilku dodatkach.

Ines de la Fressange

Największy sekret dobrego stylu to czuć się dobrze w swoich ciuchach, które współbrzmią z Twoim stylem życia, znać swoją figurę i wiedzieć co do niej pasuje.

Unikaj schematów, łatwych rozwiązań i stereotypów. Nie daj sobie wmówić, że coś z zasady do czegoś pasuje lub coś z zasady do czegoś nie pasuje.
Miksuj. Łącz rzeczy tanie i drogie, proste i ekstrawaganckie.

Nie noś ubrań od kompletu. Unikaj kupowania w jednym sklepie zestawu marynarka plus spódnica. Unikniesz efektu mundurka.

Zrezygnuj ze świecidełek – rzucającej się w oczy biżuterii – oraz krzykliwych nadruków.

Dobrze zorganizowana szafa z kilkoma starannie dobranymi rzeczami to najlepsza inwestycja i początek dnia. 

Twórz zestawy. Zero pojedynczych rzeczy w Twojej szafie. Liczy się nie ilość, a jakość.

Za wszelką cenę unikaj wyglądu panci. Nie ma nic gorszego niż odczucie, że za bardzo się starasz.

W modzie najgorsza jest gotowizna typu „total look”.

Ustal reguły sztuki robienia zakupów: na początek przegląd szafy, dalej lista zakupów, a w sklepie, podczas zakupów, najpierw pomyśl – czy to ubranie będzie mi pasowało do reszty garderoby.

Buduj swój wygląd na podstawowych ubraniach oraz pamiętaj, że dodatki są najistotniejszym elementem stylu. Jeśli zainwestujesz w dobrej jakości dodatki, możesz spokojnie kupić tańsze ubrania i nikt tego nie zauważy.

Według Ines de la Fressange podstawowe elementy stroju to:

marynarka
prochowiec
sweterek w serek
biały top
mała czarna
dżinsy
skórzana kurtka

Reszta to już tylko kwestia dodatków i kompozycji.

Dobre rady:

Komplety są do niczego! Łącz różne rzeczy i style, nie ubieraj się w jednym sklepie od stóp do głów. W temacie mody bądź wolnym duchem i pamiętaj, że szyk stale tworzy się od nowa

Blask bogactwa. Jeśli chcesz wyglądać jak urodzona nad Sekwaną pamiętaj o żelaznej zasadzie – złoty umiar. Paryski szyk cechuje prostota i nienachlana elegancja, do której nie pasują świecidełka

Odkrycia! Poszukuj nowych sklepów, nigdy nie wiesz, gdzie trafisz na prawdziwą perełkę

Jeśli dobrze się w czymś czujesz – noś to
Żadnych idoli – nie wzoruj się, nie naśladuj. Wypracuj swój własny styl i bądź z niego dumna

Strzeż się dobrego smaku – to, że kiedyś uważało się, że zieleń nie pasuje do niebieskiego wcale nie oznacza, że taki duet nie jest wprost stworzony dla Ciebie!

Inwestuj w mocne punkty garderoby – wybieraj klasykę, którą będziesz modyfikować modnymi dodatkami.